Crows deklasovali Nyiregyházu, osemgólový návrat Tomáša Urbana

Generálka tímu Košice Crows na premiérovú sezónu v hádzanárskej extralige dopadla na jednotku s hviezdičkou. Zverenci trénerskej dvojice Radoslav Antl – Patrik Hruščák vybehli na maďarskú Nyiregyházu s obrovskou chuťou a po piatich minútach viedli 6:0. Neskôr svoj náskok zveľaďovali a polčas vyhrali o osem bodov.

Foto

Tomáš Urban ukázal v súboji proti Nyiregyháze európsku úroveň

„Musím povedať pravdu – nečakal som taký skvelý úvod zápasu. Chlapci nastúpili koncentrovane, zodpovedne, na ihrisku makali a veľmi si želám, aby sme takto pôsobili aj v extralige,“ skonštatoval spokojným hlasom po suverénnom víťazstve 35:23 tréner Radoslav Antl.

Víťazstvo mohlo byť pritom ešte výraznejšie. Záverečné minúty však odohrali „Vrany“ bez brankára a inkasovali tak tri ľahké góly cez celé ihrisko. Krátko predtým sa pritom v pozitívnom svetle predviedol striedajúci brankár Dušan Bakša, ktorého by v Čechách pri pohľade na jeho postavu nenazvali inak ako „pořízek“. Jednoducho, kus chlapa.

„Chudák Dušan prišiel do bránky keď sme hrali v oslabení, alebo pri skúške systému 6-7. Nemal to teda ľahké. Ukázal však pekné zákroky, šancu dostal a je len na ňom, ako ju využije ďalej,“ vyjadril sa na adresu nového brankára Crows tréner Antl, ktorý vyzdvihol aj výkon ďalšej novej tváre – Tomáša Urbana.

„Tomáš ukázal, že je to hráč európskych kvalít. A to mal ešte rezervy a môže byť aj lepší. Sme veľmi radi, že ho tu máme, ale zároveň mu prajem, aby si našiel nejaký kvalitný klub,“ poznamenal Antl.

Dvadsaťdeväťročný T. Urban je v tíme Crows na neurčito a v prípade ponuky zo zahraničnej súťaže môže opustiť tím zo dňa na deň. Vzhľadom na jeho kvality je vopred jasné, že sa tak môže stať kedykoľvek.

„Sme radi, že ho tu máme. Je to výborný človek. Spoločne sme toho odohrali veľmi veľa a navyše je to aj rodinný priateľ. Som preto naozaj rád, že sa rozhodol odštartovať sezónu práve u nás. Je to jednoducho osobnosť, veľká kvalita. Budem veľmi rád, ak s nami vydrží aspoň prvé štyri kolá, čiže domáce zápasy proti Modre a Považskej Bystrici, ako aj vonkajšie súboje v Hlohovci a Šali. Z týchto duelov by sme chceli vyťažiť aspoň päť, šesť bodíkov. A Tomáš nám môže v tomto smere veľmi pomôcť. Obzvlášť pri našom momentálnom stave, keď máme zranené obe krídla – Romana Pechu i môjho syna,“ upozornil tréner Radoslav Antl.

Samotný najlepší hádzanár Slovenska za rok 2016 si svoju obnovenú premiéru v hale Slavomíra Šipoša užil naplno. Do siete maďarského súpera nasúkal osem gólov.

Je to už desať rokov, čo som tu naposledy hral. Na obnovenú premiéru v košickom drese som sa tešil naozaj veľmi,“ odprezentoval svoje bezprostredné pocity z návratu Tomáš Urban. „Oživil som spoluprácu s chalanmi ako sú Vlado Guzy, Noro Muller, Maroš Šiška či Paťo Hruščák. Musím byť spokojný. Na novú sezónu sme sa naladili hladkým víťazstvom a bola to dobrá bodka z prípravou. Od Nyiregyházy sme čakali väčšiu kvalitu, ale na druhej strane sme hrali naozaj dobre v obrane i v útoku. Verím, že extraligu začneme proti Modre aspoň takto.“

V porovnaní s minulosťou si Urban zvyká na nový vzťah s Radoslavom Antlom. Roky boli spoluhráčmi v reprezentácii, teraz vystupujú v pozícii hráč – tréner.

Je to niečo iné. Máme však výborný vzťah a ja ho ako trénera plne akceptujem. Držíme si taký správny odstup medzi hráčom a trénerom. Ja však počítam aj s tým, že si spoločne zahráme aj v súťažnom zápase. On na to stále má,“ pousmial sa jeden z najlepších slovenských hádzanárov súčasnosti.

Hráč jeho kvalít má všetky predpoklady získať atraktívnu zahraničnú kvalitu a on sám verí, že sa tak stane čo možno najskôr. Obzvlášť, ak sa už jeho pravá ruka stopercentne zotavila z nepríjemného zranenia v podobe odtrhnutého bicepsu.

„Momentálne som zdravý a čakám na ponuku zo zahraničia. Mám nemeckého agenta, ktorý rozhodil siete a uvidíme, čo sa objaví. Nesústredím sa len na Nemecko, aj keď pre mňa by to bolo ideálne. Miloval som totiž atmosféru, ktorá v nemeckej lige vládne,“ poznamenal Tomáš Urban, ktorý pôsobil naposledy v tíme z Grosswallstadtu. „Oni by si ma tam nechali radi, ale klub padol do tretej ligy a to už pre mňa nebolo zaujímavé.“

Zaujímavý je však pre neho každý zápas v košickom drese a pokiaľ nepríde naozaj lukratívná ponuka, plánuje rozbehnúť novú sezónu práve s tímom Crows. Sám totiž dobre cíti nadšenie ľudí, ktorí sa rozhodli oživiť zašlú slávu košickej hádzanej.

„Teší ma, že to tu nechátra, ale v klube sa snažia o napredovanie. Aj preto som sa rozhodol pomôcť svojmu materskému mestu a pomôcť k rozvoju košickej hádzanej. Momentálne ostal v Košiciach na špičkovej úrovni prakticky iba hokej a tento hádzanársky klub si preto zaslúži priazeň fanúšikov,“ dodal pre košiceonline.sk Tomáš Urban.

Prípravný zápas:

Crows Košice – Nyiregyháza Férvi Kezilabda 35:23 (17:9)